Japonsko stráca pozíciu tretej najväčšej ekonomiky sveta

Japonsko čelí znižovaniu svojej ekonomickej pozície na štvrtom mieste svetovej tabuľky, čo odzrkadľuje postupné oslabovanie konkurencieschopnosti a produktivity.

Autor

Peter Bukov

Dátum zverejnenia

16. 2. 2024

Kategória

Ekonomika

Čas čítania

cca 3 minúty

Japonsko, kedysi považované za „hospodársky zázrak,“ sa podľa najnovších vládnych údajov o HDP za rok 2023 prepadlo na štvrtú najväčšiu ekonomiku sveta. Tento vývoj poukazuje na postupnú stratu konkurencieschopnosti a produktivity japonskej ekonomiky, pričom súčasne klesá počet obyvateľov v dôsledku starnutia a nižšieho počtu detí.

Výrazným míľnikom bola pre Japonsko zmena z druhej najväčšej ekonomiky za USA na tretiu najväčšiu v roku 2010, keď Čínska ekonomika začala dynamický rast. Predpovede Medzinárodného menového fondu ešte viac zhoršujú vyhliadky krajiny, naznačujúc, že Japonsko by mohlo klesnúť aj na piate miesto.

Pri porovnávaní ekonómii krajín sa často berie do úvahy nominálny HDP, ktorý v prípade Japonska dosiahol v minulom roku úctyhodných 4,2 bilióna dolárov, čo je približne 591 biliónov jenov. Avšak, aj napriek týmto číslam, Japonsko čelí vážnym výzvam, ktoré odzrkadľujú slabnutie jeho ekonomiky. HDP Nemecka, oznámené minulý mesiac, predstavovalo 4,4 bilióna EUR alebo 4,5 bilióna USD v závislosti od prepočtu meny.

Podľa údajov o reálnom HDP sa Japonská ekonomika v poslednom štvrťroku zmenšila o 0,4 % ročne a o 0,1 % oproti predchádzajúcemu štvrťroku. Za celý rok vzrástol reálny HDP oproti predchádzajúcemu roku o 1,9 %.

V kontexte súčasnej ekonomickej transformácie v Japonsku sa otvárajú diskusie o riešeniach nedostatku pracovnej sily. Imigrácia je jednou z možností, avšak Japonsko prijíma pomerne málo zahraničných pracovníkov, najmä s výnimkou dočasných hostí.

Ďalšou perspektívou je rastúca robotizácia, avšak táto technologická revolúcia zatiaľ nestačí na vyriešenie chronického nedostatku pracovnej sily. Japonsko tak čelí výzvam, ako správne zvládnuť tieto transformácie v oblasti práce a technológií.

Jedným z hlavných dôvodov v minulosti úspechu Japonska boli silné malé a stredné podniky s vysokou produktivitou. V súčasnosti však čelíme zmene, ktorá odhaľuje realitu slábnutia Japonska a pravdepodobne povedie k jeho menšiemu zastúpeniu vo svetovej ekonomike.

Profesor ekonómie Tetsuji Okazaki z Tokijskej univerzity vyjadril obavy o budúcnosť Japonska, zdôrazňujúc, že „pred niekoľkými rokmi sa Japonsko mohlo pochváliť silným automobilovým sektorom. Ale s nástupom elektrických vozidiel sa aj táto výhoda otriasa.“

Japonsko, ktoré kedysi získalo renomé kvalitnej, aj keď lacnej výroby („Made In Japan“), teraz čelí novým výzvam.

Rozdiel medzi rozvinutými a rozvíjajúcimi sa krajinami sa zmenšuje, a podľa Okazakiho budúcnosť Japonska môže byť v nadchádzajúcich desaťročiach pochmúrne. S výzvami starnutia obyvateľstva, nedostatku pracovnej sily a technologických zmien musí Japonsko hľadať nové cesty k ekonomickej obnove.

Newsletter

Prihlás sa do môjho newslettera a dostaneš každú nedeľu večer unikátny obsah, ktorý ta správne investične naladí na nasledujúci týždeň.

Newsletter obsahuje:

  • Krátky trhový komentár
  • Krátky update môjho portfólia
  • Investičnú infografiku
  • Investičnú vzdelávaciu poučku

Nedávne príspevky